Efektywna nauka
Efektywna nauka to skuteczna nauka, podczas której uczeń jest zmotywowany i nastawiony na sukces. Istnieje wiele sposobów, na to, aby uczyć się efektywnie. Oto kilka z nich. Wskazówki te przydadzą się nie tylko przed ważnymi egzaminami, ale także przed sprawdzianami i testami, których nie brakuje w codziennym życiu ucznia.
Pozytywne nastawienie
Na sam początek o tym, co wydaje się kluczowe podczas nauki. Zniechęcenie i nuda powodują, że nie przyswajamy sprawnie materiału i szybko się poddajemy. Dlatego najlepiej jest podchodzić do nauki z pozytywnym nastawieniem. Zawsze przecież może nas coś zainteresować w trakcie mimo pozornie nieciekawego tematu. Nasza szkoła niepubliczna w Sosnowcu preferuje nauczanie praktyczne, a nie w formie czysto teoretycznej – tym sposobem uczniowie mają lepsze nastawienie do nauki.
Znajdź swój sposób na naukę
Sposoby na naukę powinny być uzależnione od tego, jaki mamy charakter i w jaki sposób szybciej ją przyswajamy. Są trzy zasadnicze typy osobowościowe: wzrokowiec, słuchowiec i kinestetyk. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób najlepiej przyswajamy wiedzę, warto wypróbować różne sposoby na naukę i w ten sposób poznać swój typ osobowościowy. Wzrokowcy najlepiej zapamiętują materiał poprzez czytanie oraz zaznaczanie ważnych fragmentów kolorowymi markerami i karteczkami samoprzylepnymi. Słuchowcy uczą się, czytając na głos lub słuchając edukacyjnych filmików. Kinestetycy zapamiętują zaś najwięcej poprzez gesty i ruch, dlatego dobrze sprawdza się u nich nauka podczas której spacerują.
Wyeliminuj rozpraszacze
U wielu osób pomocne będzie usunięcie rozpraszających bodźców. Aby w pełni skupić się na nauce, warto wyłączyć telewizor, komputer, telefon lub chociaż strony z portalami społecznościowymi. Badania naukowe wykazały również, że przyswajanie wiedzy znacznie łatwiej przychodzi nam w pomieszczeniu, w którym panuje ład i porządek.
Odpoczynek w trakcie nauki i czas na posiłek
Naukowcy zauważyli również, że robienie przerw podczas nauki korzystnie wpływa na nasz mózg oraz na naszą umiejętność zapamiętywania materiału. Warto wtedy pogimnastykować się trochę lub wyjść na krótki spacer, aby się dotlenić. Podczas nauki nie możemy być również głodni, bo to osłabi nasze procesy myślowe. Powinniśmy wybierać posiłki i przekąski, które są lekkostrawne i stymulują mózg, np. orzeszki czy kawałek gorzkiej czekolady.