Czy urządzenia interaktywne pomagają w nauce?
Innowacyjność wkroczyła do systemu edukacji. Klasyczne metody i zwykła tablica z kredami to już miniona epoka. Teraz nauczanie jest silnie powiązane z cyfryzacją. Pytanie, czy rzeczywiście pomaga osiągać lepsze wyniki i zdobywać sukcesy.
Szkoła a cyfryzacja
Nikogo nie powinno dziwić to, że dostęp do nowoczesnych technologii ma dziś każdy, nawet małe dziecko. Internet zmienił nasz sposób myślenia, zrewolucjonizował nauczanie i polską szkołę. Dziś nikt nie wyobraża sobie placówki edukacyjnej bez nowoczesnego sprzętu – projektorów, rzutników, a nawet tablic interaktywnych czy tabletów. W niektórych szkołach, takich jak nasza, w prywatnej szkole podstawowej w Sosnowcu, pozwalamy uczniom na korzystanie z podręczników w wersji elektronicznej na tabletach. Jednak sprzęt elektroniczny to nie wszystko. Aby szkoła była innowacyjna, ważny jest również sposób nauczania i wykorzystywanie cyfryzacji w nauce.
Nauka poprzez zabawę
Nowoczesne podstawówki nauczają poprzez gry edukacyjne i interaktywne. To efektywna i skuteczna metoda. Dlaczego? Gry zaciekawiają dziecko, przybliżają do świata nauki oraz powodują, że są pewniejsze siebie i bardziej zmotywowane do działania. W ten sposób ćwiczą również koordynację wielu zmysłów jednocześnie.
Nowoczesne technologie w nauce – korzyści
Umiejętnie zastosowanie urządzeń interaktywnych podczas nauki może wpłynąć korzystnie na dzieci i młodzież. Dostęp do platformy edukacyjnej z domu pozwala na naukę w bardziej spersonalizowany sposób. Każdy uczy się indywidualnie, co rejestruje program. Doświadczenia nauczycieli pokazują, że wykorzystywanie nowych technologii podczas zajęć uaktywnia uczniów. To także metoda, która niezaprzeczalnie przyda się młodemu pokoleniu w przyszłej karierze zawodowej i na rynku pracy. Mimo to zastosowanie nowoczesnych urządzeń w nauce wciąż budzi wątpliwości. Najlepiej wydaje się sprawdzać model zajęć tradycyjnych, który przeplata się z lekcjami w oparciu o sprzęt interaktywny.