Jak sprawić, by dziecko polubiło szkołę?

Niechętnie chodzą do szkoły szczególnie pierwszoklasiści, którzy jeszcze niedawno bawili się w przedszkolu, a dziś muszą zmierzyć się z lekcjami i pracami domowymi. Brak chęci do nauki może jednak pojawić się na każdym etapie edukacji. Ważne, by rozpoznać przyczynę, dla której dziecko czy nastolatek unika szkoły i znaleźć rozwiązanie, które pozwoli mu ją polubić.

Pozytywny wizerunek szkoły

Czasem rodzice nieświadomie wpajają dziecku zły obraz szkoły. Czy to własnymi wspomnieniami, czy natarczywymi upomnieniami lub srogim stosunkiem do tego, jak wyraża się ono o szkole. Sposób mówienia rodziców o szkolnych sprawach może zostawić w dziecku przeświadczenie, że szkoły po prostu nie da się polubić. Warto więc zwracać najpierw uwagę na to, w jaki sposób się o niej wyrażamy. Ważne, by dziecko zrozumiało, że szkoła to nie tylko wstawanie rano i obowiązek nauki, ale także miejsce, w którym można się rozwinąć, poznać nowych kolegów i nauczyć ciekawych rzeczy.

Atrakcyjna forma nauki

Znalezienie idealnego sposobu na naukę to również klucz do polubienia szkoły. W nowoczesnych placówkach chętnie wykorzystuje się nowe technologie, które skutecznie uatrakcyjniają naukę uczniów w każdym wieku. Poznawać świat można również na ciekawych wycieczkach, na których ma się namacalny kontakt z nauką. Dzisiejsze muzea sprytnie dostosowały się do potrzeb najmłodszych i już nie kojarzą się z nudą i przewidywalnością. Nasz zespół szkół w Sosnowcu stawia właśnie na atrakcyjne wyjścia i na nowoczesne metody nauki. Świetnym pomysłem jest zachęcanie do uczestnictwa w warsztatach pozalekcyjnych, które sprawiają, że dzieci chętniej chodzą do szkoły i uczą się poprzez zabawę. Nasi gimnazjaliści natomiast co roku wyjeżdżają na obóz językowy, który jest wspaniałą okazją do integracji i podszkolenia języka w praktyce.

Obudzenie zaangażowania

Co jeszcze może sprawić, że dziecko lub nastolatek polubi szkołę? Od zawsze wiadomo, że aktywny tryb spędzania napędza nas pozytywnie i kierunkuje na rozwój. Oprócz zajęć pozalekcyjnych młodzież może angażować się w zbiórki charytatywne oraz organizację imprez szkolnych. To dobra okazja do integracji i polubienia szkoły w samej sobie jako instytucji. Bo szkoła to nie tylko nauka, to także ludzie i panująca tam atmosfera.