Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole?

Pierwszy dzień w szkole jest nie tylko ważny dla rodzica. To przede wszystkim przełomowe wydarzenie w życiu każdego dziecka. W związku z tym, malec może być zarówno zestresowany, jak i podekscytowany. Zadaniem rodzica jest ułatwienie mu przejścia przez ten moment. Pierwszy dzień w szkole zapisze się w pamięci ucznia na wiele lat, dlatego warto postarać się o to, aby pierwszy września przywoływał na myśl pozytywne wspomnienia.

Rozpoczęcie przygody z nauką

Przed pierwszym dniem w szkole warto jest porozmawiać ze swoją pociechą. Ważne, aby miało ono poczucie własnej wartości oraz by wierzyło w swoje możliwości. Szkoła wywołuje wielką zmianę w życiu dziecka. Od teraz, obok zabawy, ważna stanie się nauka. To doświadczenie nie musi być przykre, jeżeli dziecko wie, po co trzeba się uczyć. Musi widzieć sens tego, co robi. Warto powiedzieć mu także, do czego może przydać się znajomość matematyki lub języka angielskiego. Lęk przed nieznanym można zmniejszyć poprzez opowiedzenie dziecku tego, jak wygląda dzień w szkole. Przybliżenie, czym jest lekcja czy przerwa oraz wyjaśnienie zasad panujących w szkole sprawi, że będzie się czuło w niej pewniej. Biorąc pod uwagę fakt, że dziecko bardzo przeżywa sprawy związane ze szkołą, nie wolno wyrażać się o niej w sposób lekceważący. Nie należy także przesadzić w drugą stronę — wyolbrzymianie spraw związanych ze szkołą jedynie potęguje strach. Przyszły uczeń powinien czuć się uczestnikiem całego wydarzenia. Po kupno niezbędnych przyborów szkolnych i zeszytów, warto wybrać się razem z dzieckiem. Niech to ono zadecyduje, co mu się podoba. Z wybranych przez siebie rzeczy uczeń będzie chętniej korzystać.