Warto czytać książki
O zaletach czytania książek mówiono już wiele. Dziś w świecie postępującej technologii coraz trudniej wykształcić w sobie ten pozytywny nawyk, a przecież czytanie to niesamowita, wciągająca forma edukacji, którą powinien polubić zarówno uczeń podstawówki, jak i nastolatek.
Skąd bierze się niechęć do czytania książek?
Prawdopodobnie z faktu, że współcześnie wolimy wiedzieć więcej, ale w szybkim tempie i w skondensowanej formie. Otoczeni przez multum informacji, które zewsząd do nas napływają, mamy coraz mniej czasu na spokojną i uważną lekturę. Nie ma co ukrywać, że największym pożeraczem czasu jest Internet. Wiele znanych osób i akcji społecznych stara się jednak wpłynąć na młode pokolenie, ale również na dorosłych, pokazując im, że czytanie może być wspaniałą frajdą i przygodą. A przecież czytać możemy również online… Kolejną przyczyną, z powodu której dzieci i młodzież nie sięgają do książek, są złe wspomnienia lekturowe ze szkoły. W wielu placówkach zamiast zachęcać do czytania, zaleca się zapamiętywanie lektury w jak najlepszym stopniu – w sposób pamięciowy i bezrefleksyjny. W ten sposób książki kojarzą się niejako z przymusem i ciężką pracą oraz testem końcowym, który trzeba zaliczyć. W prywatnej podstawówce w Sosnowcu skutecznie łączymy tradycję z nowoczesnością. Zespół szkół Atena posiada profesjonalną kadrę nauczycielską, która pozwala rozwinąć skrzydła wszystkim wychowankom.
Zalety czytania
Pewnie każdy o nich wie, ale warto je powtórzyć i jeszcze raz uzmysłowić, jak ważne są w procesie edukacji i rozwoju dziecka. Badania pokazują, że dzieci, którym rodzice czytali książki i szybko nauczyli je tej umiejętności, mają lepsze wyniki w nauce. Dlaczego? Czytanie książek wytrenowało ich pamięć, poszerzyło zasób słownictwa oraz zdolność poprawnego wnioskowania, a także umiejętność logicznego i krytycznego myślenia. Aktywni czytelnicy to bowiem osoby świadome społecznie, które mają własne poglądy na wiele spraw i bardziej wykształcony charakter w porównaniu do tych, którzy czytają niewiele. Co więcej, są bardziej kreatywne i potrafią przewidywać reakcje innych, ponieważ posiadają pewną wiedzę o zachowaniach człowieka. Czytanie jest też dla dzieci o tyle ważne, że uczy ich prawidłowej pisowni i łączliwości wyrazów oraz rozwija wrażliwość moralną, a także skutecznie zachęca do poszerzania wiedzy.