Rola nauczycieli i pedagogów w kształceniu dziecka

Nauczyciel, pedagog - ktoś mógłby pomyśleć: zawód jak każdy inny. Okazuje się jednak, że osoby pracujące na takich stanowiskach nie podchodzą do swojej pracy w ten sposób, gdyż doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich rola w kształceniu przyszłych pokoleń jest ogromnie istotna. Zastanówmy się zatem jakie są podstawowe zadania nauczyciela, a także jaka jest jego funkcja w procesie kształcenia ucznia.

Kto jest odpowiedzialny za wychowanie dziecka?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista – rodzice! Oczywiście tak jest, ale nie tylko rodzice odpowiadają za to, jakim człowiekiem w przyszłości stanie się dziecko. Tak naprawdę w procesie wychowawczym biorą udział nie tylko rodzice czy dziadkowie, ale wszystkie osoby, które sprawują opiekę nad dzieckiem oraz troszczą się o jego edukację. Nikt nie pasuje do tego opisu lepiej niż pedagog czy nauczyciel. Jeśli się nad tym zastanowimy, to dziecko spędza najpierw w przedszkolu, a potem w szkole naprawdę sporą część dnia - często ponad połowę. Oznacza to, że w tym czasie jako rodzic nie możemy kontrolować jego zachowania ani kształtować osobowości. Mogą to natomiast robić wychowawcy znajdujący się w tych placówkach edukacyjnych. W jaki sposób? Jaka jest ich rola w kształceniu uczniów?

Rola nauczyciela i pedagoga w wychowaniu

Podstawowe zadanie nauczyciela to oczywiście nauczanie, ale nie tylko tego, co akurat znajduje się w tak zwanej podstawie programowej. Nauczyciele i pedagodzy mają przede wszystkim przygotować dorastające pokolenia do życia i pracy w społeczeństwie. Taka młodzież opuszczając szkołę nie tylko musi więc znać matematykę czy języki obce, ale także umieć sobie poradzić w dorosłym życiu, znaleźć pracę czy po prostu zachować się odpowiednio do sytuacji. Widzimy więc wyraźnie, że to właśnie nauczyciele biorą na siebie ogrom odpowiedzialności w kwestii wychowania uczniów, a nie tylko uczenia ich konkretnych przedmiotów. Najtrudniejszym wręcz zadaniem może być właśnie wprowadzenie dzieci w świat ważnych wartości, których nie da się zapisać w żadnym podręczniku.

Każdy z nas zapewne pamięta z lat szkolnych przynajmniej jednego nauczyciela, który stanowił dla niego pozytywny przykład, o którym myśleliśmy sobie: “Taki chcę być, gdy dorosnę!”. To pokazuje, jak ogromny wpływ na nas mieli ówcześni pedagodzy. Zauważmy też, że to właśnie do takiego nauczyciela było nam najłatwiej się zwrócić w sytuacji, gdy mieliśmy jakiś problem i potrzebowaliśmy pomocy. Zatem bardzo istotną kwestią jest także osobowość nauczyciela - każdy ma bowiem nieco inną. Nauczyciel powinien jednak zawsze starać się być dla uczniów autorytetem, osobą przekazującą ważne wartości, a właściwie będącą ich uosobieniem w codziennym zachowaniu. Jest to szczególnie istotne dla uczniów szkoły podstawowej, którzy jeszcze mają umysły i serca bardzo podatne na kształtowanie. W ich przypadku to właśnie od pedagogów i nauczycieli w dużej mierze zależy rozwój dziecka i jego spojrzenie na świat.

Warto też pamiętać, że nauczyciele to w przeważającej większości także prywatnie rodzice. Mają oni więc odpowiednie podejście do dzieci, ale też ukończyli specjalne kursy czy studia pedagogiczne, które w sposób teoretyczny i praktyczny przygotowały ich nie tylko do przekazywania wiedzy, ale także wychowywania. Ponadto lata doświadczenia w pracy nauczyciela często sprawiają, że to właśnie oni potrafią nierzadko dostrzec problemy naszych pociech jak nikt inny. Dlatego też tak istotne jest, by dla swoich dzieci wybrać taką szkołę, w której duży nacisk kładzie się na wykształconą i doświadczoną kadrę pedagogiczną. Taka szkoła nie tylko nauczy nasze pociechy wszystkiego tego, co zapisano w programie nauczania, ale także przekaże im cenne wartości oraz pozwoli wzmocnić efekt naszych własnych starań w wychowaniu dzieci na porządnych, dobrych obywateli.