Jak sprawić, by dziecko polubiło szkołę?

Niechętnie chodzą do szkoły szczególnie pierwszoklasiści, którzy jeszcze niedawno bawili się w przedszkolu, a dziś muszą zmierzyć się z lekcjami i pracami domowymi. Brak chęci do nauki może jednak pojawić się na każdym etapie edukacji. Ważne, by rozpoznać przyczynę, dla której dziecko czy nastolatek unika szkoły i znaleźć rozwiązanie, które pozwoli mu ją polubić.

Pozytywny wizerunek szkoły

Czasem rodzice nieświadomie wpajają dziecku zły obraz szkoły. Czy to własnymi wspomnieniami, czy natarczywymi upomnieniami lub srogim stosunkiem do tego, jak wyraża się ono o szkole. Sposób mówienia rodziców o szkolnych sprawach może zostawić w dziecku przeświadczenie, że szkoły po prostu nie da się polubić. Warto więc zwracać najpierw uwagę na to, w jaki sposób się o niej wyrażamy. Ważne, by dziecko zrozumiało, że szkoła to nie tylko wstawanie rano i obowiązek nauki, ale także miejsce, w którym można się rozwinąć, poznać nowych kolegów i nauczyć ciekawych rzeczy.

Atrakcyjna forma nauki

Znalezienie idealnego sposobu na naukę to również klucz do polubienia szkoły. W nowoczesnych placówkach chętnie wykorzystuje się nowe technologie, które skutecznie uatrakcyjniają naukę uczniów w każdym wieku. Poznawać świat można również na ciekawych wycieczkach, na których ma się namacalny kontakt z nauką. Dzisiejsze muzea sprytnie dostosowały się do potrzeb najmłodszych i już nie kojarzą się z nudą i przewidywalnością. Nasz zespół szkół w Sosnowcu stawia właśnie na atrakcyjne wyjścia i na nowoczesne metody nauki. Świetnym pomysłem jest zachęcanie do uczestnictwa w warsztaty pozalekcyjnych, które sprawiają, że dzieci chętniej chodzą do szkoły i uczą się poprzez zabawę. Nasi gimnazjaliści natomiast co roku wyjeżdżają na obóz językowy, który jest wspaniałą okazją do integracji i podszkolenia języka w praktyce.

Obudzenie zaangażowania

Co jeszcze może sprawić, że dziecko lub nastolatek polubi szkołę? Od zawsze wiadomo, że aktywny tryb spędzania napędza nas pozytywnie i kierunkuje na rozwój. Oprócz zajęć pozalekcyjnych młodzież może angażować się w zbiórki charytatywne oraz organizację imprez szkolnych. To dobra okazja do integracji i polubienia szkoły w samej sobie jako instytucji. Bo szkoła to nie tylko nauka, to także ludzie i panująca tam atmosfera.

Czy urządzenia interaktywne pomagają w nauce?

Innowacyjność wkroczyła do systemu edukacji. Klasyczne metody i zwykła tablica z kredami to już miniona epoka. Teraz nauczanie jest silnie powiązane z cyfryzacją. Pytanie, czy rzeczywiście pomaga osiągać lepsze wyniki i zdobywać sukcesy.

Szkoła a cyfryzacja

Nikogo nie powinno dziwić to, że dostęp do nowoczesnych technologii ma dziś każdy, nawet małe dziecko. Internet zmienił nasz sposób myślenia, zrewolucjonizował nauczanie i polską szkołę. Dziś nikt nie wyobraża sobie placówki edukacyjnej bez nowoczesnego sprzętu – projektorów, rzutników, a nawet tablic interaktywnych czy tabletów. W niektórych szkołach, takich jak nasza, w prywatnym gimnazjum w Sosnowcu, pozwalamy uczniom na korzystanie z podręczników w wersji elektronicznej na tabletach. Jednak sprzęt elektroniczny to nie wszystko. Aby szkoła była innowacyjna, ważny jest również sposób nauczania i wykorzystywanie cyfryzacji w nauce.

Nauka poprzez zabawę

Nowoczesne podstawówki nauczają poprzez gry edukacyjne i interaktywne. To efektywna i skuteczna metoda. Dlaczego? Gry zaciekawiają dziecko, przybliżają do świata nauki oraz powodują, że są pewniejsze siebie i bardziej zmotywowane do działania. W ten sposób ćwiczą również koordynację wielu zmysłów jednocześnie.

Nowoczesne technologie w nauce – korzyści

Umiejętnie zastosowanie urządzeń interaktywnych podczas nauki może wpłynąć korzystnie na dzieci i młodzież. Dostęp do platformy edukacyjnej z domu pozwala na naukę w bardziej spersonalizowany sposób. Każdy uczy się indywidualnie, co rejestruje program. Doświadczenia nauczycieli pokazują, że wykorzystywanie nowych technologii podczas zajęć uaktywnia uczniów. To także metoda, która niezaprzeczalnie przyda się młodemu pokoleniu w przyszłej karierze zawodowej i na rynku pracy. Mimo to zastosowanie nowoczesnych urządzeń w nauce wciąż budzi wątpliwości. Najlepiej wydaje się sprawdzać model zajęć tradycyjnych, który przeplata się z lekcjami w oparciu o sprzęt interaktywny.

Warto czytać książki

O zaletach czytania książek mówiono już wiele. Dziś w świecie postępującej technologii coraz trudniej wykształcić w sobie ten pozytywny nawyk, a przecież czytanie to niesamowita, wciągająca forma edukacji, którą powinien polubić zarówno uczeń podstawówki, jak i nastolatek.

Skąd bierze się niechęć do czytania książek?

Prawdopodobnie z faktu, że współcześnie wolimy wiedzieć więcej, ale w szybkim tempie i w skondensowanej formie. Otoczeni przez multum informacji, które zewsząd do nas napływają, mamy coraz mniej czasu na spokojną i uważną lekturę. Nie ma co ukrywać, że największym pożeraczem czasu jest Internet. Wiele znanych osób i akcji społecznych stara się jednak wpłynąć na młode pokolenie, ale również na dorosłych, pokazując im, że czytanie może być wspaniałą frajdą i przygodą. A przecież czytać możemy również online… Kolejną przyczyną, z powodu której dzieci i młodzież nie sięgają do książek, są złe wspomnienia lekturowe ze szkoły. W wielu placówkach zamiast zachęcać do czytania, zaleca się zapamiętywanie lektury w jak najlepszym stopniu – w sposób pamięciowy i bezrefleksyjny. W ten sposób książki kojarzą się niejako z przymusem i ciężką pracą oraz testem końcowym, który trzeba zaliczyć. W prywatnej podstawówce w Sosnowcu skutecznie łączymy tradycję z nowoczesnością. Zespół szkół Atena posiada profesjonalną kadrę nauczycielską, która pozwala rozwinąć skrzydła wszystkim wychowankom.

Zalety czytania

Pewnie każdy o nich wie, ale warto je powtórzyć i jeszcze raz uzmysłowić, jak ważne są w procesie edukacji i rozwoju dziecka. Badania pokazują, że dzieci, którym rodzice czytali książki i szybko nauczyli je tej umiejętności, mają lepsze wyniki w nauce. Dlaczego? Czytanie książek wytrenowało ich pamięć, poszerzyło zasób słownictwa oraz zdolność poprawnego wnioskowania, a także umiejętność logicznego i krytycznego myślenia. Aktywni czytelnicy to bowiem osoby świadome społecznie, które mają własne poglądy na wiele spraw i bardziej wykształcony charakter w porównaniu do tych, którzy czytają niewiele. Co więcej, są bardziej kreatywne i potrafią przewidywać reakcje innych, ponieważ posiadają pewną wiedzę o zachowaniach człowieka. Czytanie jest też dla dzieci o tyle ważne, że uczy ich prawidłowej pisowni i łączliwości wyrazów oraz rozwija wrażliwość moralną, a także skutecznie zachęca do poszerzania wiedzy.

Nauka języków obcych – dlaczego jest tak ważna?

Proces uczenia się języka obcego zachodzi najlepiej w okresie, gdy jesteśmy jeszcze dziećmi. Część nauczycieli sądzi nawet, że im wcześniej rozpoczyna się naukę, tym lepiej.

Dlaczego warto zacząć, jak najwcześniej?

Dzieci szybciej przyswajają słownictwo i gramatykę języka obcego, ponieważ mają bardziej chłonne umysły, a zarazem są bardzo ciekawe świata i nowych rzeczy. Mają też wiele czasu na to, by się uczyć. Znajomość języka obcego przyda się im na dalszych etapach kształcenia, ale i w dorosłym życiu. Dziś, gdy praktycznie każdy zna język angielski, warto uczyć się więcej. Jeden język obcy to już zdecydowanie za mało. Który z języków warto jeszcze znać? Niemiecki, hiszpański, rosyjski, a także tak unikatowe, jak szwedzki czy chiński. Pamiętajmy, że za młodu nauka przychodzi łatwiej i sprawniej!

Odpowiednia szkoła

Rodzice powinni zadbać o edukację swoich dzieci w sferze języków obcych. Dobrym rozwiązaniem są szkoły językowe lub szkoły prywatne, w których kładzie się duży nacisk na praktyczną naukę języków obcych. W naszej niepublicznej podstawówce w Sosnowcu uczniowie uczestniczą w rozmówkach językowych, a więc mają żywy kontakt z językiem. Już od pierwszej klasy stawiamy na naukę dwóch języków obcych: angielskiego i niemieckiego. Dzięki temu nasi wychowankowie lepiej zdają egzaminy językowe i od początku swojej ścieżki edukacyjnej nastawieni są na rozwój.

Nauka w domu

Warto motywować dziecko i zachęcać je do nauki również w domu. Jeśli nie jesteśmy w stanie rozmawiać z dzieckiem w obcym językiem, to nic straconego. W edukacji pomocne będą bajki i książki w danym języku, ale też piosenki dla dzieci. Rodzice powinni pytać się swojego dziecka o postępy w nauce języka i chwalić je za sukcesy. Nie każda pociecha będzie przyswajała wiedzę w szybkim tempie, dlatego nie należy szybko się poddawać, tylko jeszcze bardziej zachęcać do nauki i edukację prowadzić w trybie wyznaczania małych celów. Większość szkół posiada zajęcia dodatkowe, które pozwolą opanować dany materiał. My polecamy warsztaty pozalekcyjne w Sosnowcu, w naszym klubie językowym Mali Poligloci, gdzie nauka odbywa się poprzez zabawę.

Efektywna nauka

Efektywna nauka to skuteczna nauka, podczas której uczeń jest zmotywowany i nastawiony na sukces. Istnieje wiele sposobów, na to, aby uczyć się efektywnie. Oto kilka z nich. Wskazówki te przydadzą się nie tylko przed ważnymi egzaminami, ale także przed sprawdzianami i testami, których nie brakuje w codziennym życiu ucznia.

Pozytywne nastawienie

Na sam początek o tym, co wydaje się kluczowe podczas nauki. Zniechęcenie i nuda powodują, że nie przyswajamy sprawnie materiału i szybko się poddajemy. Dlatego najlepiej jest podchodzić do nauki z pozytywnym nastawieniem. Zawsze przecież może nas coś zainteresować w trakcie mimo pozornie nieciekawego tematu. Nasza szkoła niepubliczna w Sosnowcu preferuje nauczanie praktyczne, a nie w formie czysto teoretycznej – tym sposobem uczniowie mają lepsze nastawienie do nauki.

Znajdź swój sposób na naukę

Sposoby na naukę powinny być uzależnione od tego, jaki mamy charakter i w jaki sposób szybciej ją przyswajamy. Są trzy zasadnicze typy osobowościowe: wzrokowiec, słuchowiec i kinestetyk. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób najlepiej przyswajamy wiedzę, warto wypróbować różne sposoby na naukę i w ten sposób poznać swój typ osobowościowy. Wzrokowcy najlepiej zapamiętują materiał poprzez czytanie oraz zaznaczanie ważnych fragmentów kolorowymi markerami i karteczkami samoprzylepnymi. Słuchowcy uczą się, czytając na głos lub słuchając edukacyjnych filmików. Kinestetycy zapamiętują zaś najwięcej poprzez gesty i ruch, dlatego dobrze sprawdza się u nich nauka podczas której spacerują.

Wyeliminuj rozpraszacze

U wielu osób pomocne będzie usunięcie rozpraszających bodźców. Aby w pełni skupić się na nauce, warto wyłączyć telewizor, komputer, telefon lub chociaż strony z portalami społecznościowymi. Badania naukowe wykazały również, że przyswajanie wiedzy znacznie łatwiej przychodzi nam w pomieszczeniu, w którym panuje ład i porządek.

Odpoczynek w trakcie nauki i czas na posiłek

Naukowcy zauważyli również, że robienie przerw podczas nauki korzystnie wpływa na nasz mózg oraz na naszą umiejętność zapamiętywania materiału. Warto wtedy pogimnastykować się trochę lub wyjść na krótki spacer, aby się dotlenić. Podczas nauki nie możemy być również głodni, bo to osłabi nasze procesy myślowe. Powinniśmy wybierać posiłki i przekąski, które są lekkostrawne i stymulują mózg, np. orzeszki czy kawałek gorzkiej czekolady.

Nasz adres:

Zespół szkół „Atena”

  • Szkoła Podstawowa „ATENA”
  • II Niepubliczne Gimnazjum
  • VI Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące

ul.Żytnia 26, 41-205 Sosnowiec

Informacji o szkole udzielamy pod numerem telefonu:
(32) 266-86-09

lub e-mailowo: sekretariat@atena.edu.pl

Godziny pracy sekretariatu dla rodziców:

  • poniedziałek – czwartek: 7.30 – 14.00
  • piątek: 7.30 – 13.00

Numer konta:

Na życzenie rodziców umieszczamy na stronie dane niezbędne podczas wpłat czesnego lub wpisowego na rachunek szkoły.

  • ING Bank Śląski  O/Sosnowiec
  • nr rachunku: 15 1050 1360 1000 0022 3025 9406
  • Prosimy o wpisywanie imienia i nazwiska ucznia, którego wpłata dotyczy.

Dojazd