Dzień Edukacji Narodowej

14 października, czyli w Dzień Edukacji Narodowej, odbyło się pasowanie na ucznia gimnazjum dla pierwszoklasistów…

14 października, czyli w Dzień Edukacji Narodowej, odbyło się pasowanie na ucznia gimnazjum dla pierwszoklasistów, a w części rozrywkowej – mały quiz na temat szkoły, uczniów oraz nauczycieli.

Od początku widać było na twarzach uczniów stres i oczekiwanie, ponieważ klasa II gimnazjum organizowała chrzest oraz otrzęsiny dla klasy pierwszej. Stres potęgowało to, że pierwszoklasiści nie mieli pojęcia, co ich czeka. Tego dnia lekcje zostały skrócone z 45 minut do pół godziny, a wszystkie przerwy zostały także skrócone do 5 minut.
Od razu po zakończeniu lekcji wszyscy zebrali się w podziemiach szkoły. Na samym początku pani dyrektor Katarzyna Słowińska-Wołoszczuk wygłosiła oficjalne przemówienie. Następnie rozpoczęło się uroczyste ślubowanie klas I, zainicjowane przez wniesienie sztandaru. Przewodnicząca klasy II gimnazjum, Ola Sadlik, przeczytała tekst przysięgi uczniowskiej, a uczniowie klasy pierwszej mieli po niej powtarzać. Po złożeniu przysięgi pierwszoklasiści podpisali się w kronice szkolnej. Na koniec oficjalnej części zagraliśmy w quiz przygotowany przez panią Celinę Nowrotek. Nikogo nie zdziwiło to, że wygrała przewodnicząca samorządu uczniowskiego, Patrycja Golańska, wykazując się tym samym najlepszą znajomością społeczności szkolnej.
Po zakończeniu quizu klasa pierwsza została poproszona o przyjście pod salę numer 32, gdzie odbywały się otrzęsiny. Na samym początku uczniowie zostali poproszeni o wchodzenie pojedynczo do tej sali. Po przekroczeniu progu byli „koceni”, ale w bardzo humanitarny sposób (nikt nie ucierpiał!). Zostali ozdobieni opaskami z kocimi uszami, a na ich policzkach pojawiły się kocie wąsy. Następnie podchodzili do budzącego grozę pudełka, w którym znajdował się tajemniczy obiekt, który musieli rozpoznać bazując na zmyśle dotyku (klasa II miała sto pomysłów na to, co włożyć do środka, ale 99 propozycji zostało odrzuconych przez wychowawcę klasy jako niby „niehumanitarne”…).
Po pierwszej próbie nadszedł czas na drugą. Każdy z uczniów musiał odpowiedzieć na pytanie dotyczące szkoły. Okazało się, że nie wszyscy wiedzą, przy jakiej ulicy znajduje się szkoła czy jakich przedmiotów może uczyć dyrektor Kraszewski. Karą za udzielenie błędnej odpowiedzi były tak zwane „Fasolki wszystkich smaków”, co budziło wielkie emocje.
W przedostatniej próbie pierwszaki musiały wybudować jak największą wieżę z butelek i taśmy klejącej. Wieża ta musiała utrzymać się przynajmniej 10 sekund. Udało im się wybudować wieżę na około 1,5 metra i, o dziwo, była stabilna. Być może są wśród nas przyszli architekci?
Czwartą i ostatnią próbą było śpiewanie. Uczniowie mieli okazję wykonać takie hity jak „Bal wszystkich świętych” czy „Jesteś szalona”.
Na tegorocznych otrzęsinach było bardzo wesoło. Uczniowie cały czas wygłupiali się i żartowali, a na koniec dostali zaświadczenie uczestnictwa w tym ważnym wydarzeniu. Oficjalnie uczniowie pierwszej klasy gimnazjum są pełnoprawnymi członkami społeczności Zespołu Szkół ATENA!

Aleksandra Sadlik

Nasz adres:

Zespół szkół „Atena”

  • Szkoła Podstawowa „ATENA”
  • II Niepubliczne Gimnazjum
  • VI Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące

ul.Żytnia 26, 41-205 Sosnowiec

Informacji o szkole udzielamy pod numerem telefonu:
(32) 266-86-09

lub e-mailowo: sekretariat@atena.edu.pl

Godziny pracy sekretariatu dla rodziców:

  • poniedziałek – czwartek: 7.30 – 14.00
  • piątek: 7.30 – 13.00

Numer konta:

Na życzenie rodziców umieszczamy na stronie dane niezbędne podczas wpłat czesnego lub wpisowego na rachunek szkoły.

  • ING Bank Śląski  O/Sosnowiec
  • nr rachunku: 15 1050 1360 1000 0022 3025 9406
  • Prosimy o wpisywanie imienia i nazwiska ucznia, którego wpłata dotyczy.

Dojazd